wtorek, 14 czerwca 2011

Miód - potencjał zdrowotny produktu pszczelego

Stare ludowe porzekadło mówi, że jeden ul pszczeli może odebrać pracę dziesięciu lekarzom. Coś w tym jest, bo już w starożytnej Grecji Hipokrates korzystał z dobroczynnych właściwości miodu i leczył nim swoich pacjentów.

Obecnie, po okresie zachłyśnięcia się możliwościami substancji syntetycznych wykorzystywanych w medycynie, znaczenie miodu znowu zaczyna rosnąć. Wracamy do natury i naturalnych środków leczniczych. Spośród nich to właśnie miód jest jednym z popularniejszych i powszechnie stosowanych. Stosowały go nasze babcie. Współczesna nauka przypatruje się jego właściwościom i poddaje analizie skład, aby móc odpowiedzieć na pytanie jak to się dzieje, że już dwie łyżki miodu dziennie potrafią utrzymać nas w dobrej kondycji zdrowotnej nawet w okresach jesiennej słoty i zimowych mrozów.


Normy prawne zaliczają miód do artykułów żywnościowych mimo jego udowodnionych leczniczych właściwości. Mamy zatem naturalny produkt spożywczy o szeroko rozumianych działaniu prozdrowotnych, w tym odżywczym i antybakteryjnym. Miód dzielimy na gatunki w zależności od przewagi roślin, z których nektaru został wytworzony przez pszczoły. Różne gatunki charakteryzują się inną zawartością mikroelementów i różnie ukierunkowanym oddziaływaniem leczniczym. Należy pamiętać, że miód naturalny, aby zachował swoje właściwości musi być fachowo zebrany i konfekcjonowany. To już sztuka naszych pszczelarzy.


Miody ulegają krystalizacji. Jest to naturalny proces dla miodów. Różne gatunki krystalizują w różnym czasie. Skrystalizowany miód można na powrót upłynnić. Proces ten przeprowadza się w kąpielach wodnych monitorując temperaturę, tak by była niższa niż 40 stopni. Miód nie może być podgrzewany powyżej temperatury 40 stopni Celsjusza, bo wtenczas traci właściwości. Tak upłynniony miód zachowuje całą swoją wartość odżywczą.


Jak dobry jest miód? Nie każdy to wie, bo nie każdy miał okazję spróbować prawdziwego miodu z pasieki. Duża część miodów dostępnych na półkach sklepowych to miody produkowane masowo. Duże sieci handlowe oferują produkty miodopodobne mieszane z miodów sprowadzanych z Chin i innych części świata - priorytetem jest niska cena. Jakość i właściwości miodu nie liczą się. Pamiętamy skandale ze skażonym chińskim miodem w jednej z zagranicznych sieci handlowych. Nigdy masowy produkt nie osiągnie jakości, która powstaje w małych rodzinnych pasiekach. Na szczęście jesteśmy tego coraz bardziej świadomi, a każda podejmowana próba utwierdza nas w tym przekonaniu.


Jakość miodu zależy w dużej mierze od środowiska, w którym odbywa się zbiór oraz od umiejętności pszczelarzy prowadzących barć. Mistrzowie pszczelarstwa potrafią stworzyć pszczołom warunki, które zaowocują wspaniałymi zbiorami. Koneserzy miodów potrafią z zamkniętymi oczami wskazać miód z dobrej pasieki. My również staramy się tak dobierać miody do naszej oferty, aby nie mieli Państwo wątpliwości, że są najlepsze i "prosto od pszczoły".


Ewenementem wśród miodów jest nowozelandzki miód manuka, który można kupić w sklepach zielarskich. Charakteryzują się one niezwykle wysoką zawartością czynników oddziałujących antybakteryjnie. Dzięki temu są klasyfikowane jako miody lecznicze.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz